wikipedia.cz

Česká Wikipedie

Česká Wikipedie je českojazyčná verze Wikipedie, online encyklopedie, která je vytvořena a udržována jako projekt otevřené spolupráce se svobodným (otevřeným) obsahem. Je to největší a nejoblíbenější všeobecné referenční dílo v českém jazyce..

Historie

Česká Wikipedie byla založena 26. března 2002, pouhé dva měsíce po spuštění anglické verze. První článek, který byl na české Wikipedii vytvořen, byl článek o Karlu IV., který napsal jeden z zakladatelů Wikipedie, Jimmy Wales.

V počátcích se česká Wikipedie rozvíjela poměrně pomalu. V roce 2004 měla pouze kolem 10 000 článků. V následujících letech však došlo k výraznému nárůstu počtu článků a v roce 2010 překročila česká Wikipedie hranici 100 000 článků.

V roce 2013 měla česká Wikipedie již přes 200 000 článků a v roce 2023 překročila hranici 500 000 článků.

Rozsah

V počtu článků byla česká Wikipedie z více než 300 jazykových verzí na 28. místě (k lednu 2023). Slovenská verze je asi 2× menší. Rozsah české Wikipedie je přibližně 13× menší než anglické. Dalšími nejrozsáhlejšími verzemi jsou cebuánská, německá, švédská, francouzská a nizozemská. Mnohé z verzí jsou však svým rozsahem spíše symbolické. (Asi 30 verzí má méně než 1 000 článků.) České články tvoří 0,9 % z celkového počtu ve všech jazykových verzích. Články na anglické Wikipedii tvořily 11 % z celkového počtu článků. Česká Wikipedie je pátou největší mezi verzemi ve slovanských jazycích (k lednu 2023).

Obsah

Obsah české Wikipedie pokrývá širokou škálu témat, od historie a vědy až po kulturu a společnost. Kromě článků o konkrétních tématech obsahuje česká Wikipedie také řadu dalších sekcí, jako jsou:

  • Významné osobnosti
  • Místa
  • Kultura
  • Věda
  • Technologie
  • Sport
  • Zdraví
  • Politika
  • Společnost

Přispěvatelé

Česká Wikipedie je založena na principu dobrovolnictví. Přispívají na ní lidé z celé České republiky i ze zahraničí. V roce 2023 bylo na české Wikipedii registrováno přes 200 000 uživatelů, z nichž zhruba 500 uživatelů přispívá aktivně.

Překlady

Česká Wikipedie obsahuje také řadu článků, které byly přeloženy z jiných jazykových verzí Wikipedie. V roce 2023 bylo na české Wikipedii přeloženo přes 100 000 článků.

Využití

Česká Wikipedie je využívána širokou veřejností, včetně studentů, učitelů, vědců, novinářů i běžných uživatelů internetu. Její obsah je citován v odborných publikacích i v médiích.

Budoucnost

Česká Wikipedie se i nadále rozvíjí a rozšiřuje svůj obsah. V budoucnu se lze domnívat, že bude i nadále jedním z nejdůležitějších zdrojů informací v českém jazyce.

Česká Wikipedie je významným zdrojem informací pro českou veřejnost. Její obsah je kvalitní a spolehlivý a je neustále aktualizován. Česká Wikipedie je také důležitým nástrojem pro rozvoj českého jazyka a kultury.

wikipedia.cz

wikipedia.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru