Chytré brýle (smart glasses) jsou nositelné elektronické zařízení, které kombinuje funkce tradičních brýlí s moderními technologiemi, jako jsou senzory, kamery, displeje a konektivita. Tyto brýle umožňují uživatelům zobrazovat informace přímo před očima, snímat fotografie, nahrávat videa, používat rozšířenou realitu (AR), komunikovat s hlasovými asistenty nebo propojit s dalšími chytrými zařízeními.
Funkce chytrých brýlí:

- Rozšířená realita (AR): Některé chytré brýle umožňují překrývat digitální informace na obraz reálného světa, což může zahrnovat navigaci, interaktivní mapy, upozornění nebo dokonce hraní her v rozšířené realitě.
- Zobrazování notifikací: Mnohé chytré brýle mohou zobrazovat oznámení z vašeho smartphonu (textové zprávy, volání, upozornění z aplikací) přímo na malém displeji uvnitř brýlí.
- Kamera: Některé modely mají integrovanou kameru, kterou lze využít k pořizování fotografií nebo videí z pohledu uživatele.
- Hlasové ovládání: Chytré brýle mohou být propojeny s hlasovými asistenty jako je Google Assistant, Siri nebo Alexa, což umožňuje ovládat brýle hlasem.
- Fitness a sledování zdraví: Některé chytré brýle mohou sledovat vaši fyzickou aktivitu, kroky, kalorie nebo srdeční tep.
- Hudba a telefonování: Některé modely nabízejí integrované reproduktory nebo možnost připojení sluchátek pro přehrávání hudby či uskutečňování hovorů.
Příklady chytrých brýlí:
- Google Glass: Jedny z prvních chytrých brýlí, které představily koncept AR. Obsahují malý displej, kameru a jsou zaměřeny na pracovní a průmyslové použití.
- Snapchat Spectacles: Tyto brýle jsou zaměřeny na sociální média a umožňují nahrávat krátká videa a sdílet je na Snapchat.
- Microsoft HoloLens: Pokročilé chytré brýle, které se zaměřují na rozšířenou realitu a jsou hojně využívány v průmyslu, vzdělávání a vývoji.
Chytré brýle se postupně rozvíjejí a mohou v budoucnu přinést ještě pokročilejší funkce a širší využití, jak v běžném životě, tak i ve specifických odvětvích jako je zdravotnictví, stavebnictví nebo vzdělávání.
4o